Bilimsel Sosyalizm
   Nederlands                               www.bilimselsosyalizm.net  October 25 2020 05:31:27  
   Açılış_sayfanız_yapın  Sık_Kıllanılanlara_Ekle

   Ana Sayfa
   Yazılar/Broşürler
   Görüşler
   Komünist Hareketten
   Devrimci Basından
   Sol Hareketten
   Felsefe
   Katkılarınız
   Arşiv
   Sitede Ara
   Bağlantılar
   İletişim

English
   Home
   Opinion
   Revolutionary Press
   Left Movement
   Philosophy
   Site search
   Web links
   ContactKOMÜNİST-DEVRİMCİ İDEOLOJİK DURUŞTA ve ... (A. H. Yalaz)
Yazılar-BroşürlerKOMÜNİST-DEVRİMCİ İDEOLOJİK DURUŞTA ve İŞÇİ SINIFINA DAYANAN SOSYALİZM ANLAYIŞINDA ISRAR

22 Temmuz 2007 parlamento seçimleri birçok yönden çözümlenebilir ve değerlendirilebilir: Seçime katılmayan seçmen sayısının ve geçersiz oy sayısının politik anlamı, AKP’nin oy oranını artırmasının nedenleri, bağımsız adaylarla seçime katılan Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin parlamentoda temsil edilmesinin anlamı, yeni parlamentoda görünenden daha fazla partinin temsil edilmesi ve AKP’nin yeni partiler doğurmaya gebe bir bünyeye, bir koalisyon yapısına sahip olması, seçim sonuçlarının iç ve dış politika bakımından anlamı vb.
HALKIN PARLAMENTER AVANAKLIĞI ve ... (A. H. Yalaz)
Yazılar-BroşürlerHALKIN PARLAMENTER AVANAKLIĞI ve SINIFSAL KUTUPLAŞMANIN ZORUNLULUĞU

22 Temmuz 2007 parlamento seçimlerini, iç ve uluslararası büyük sermayenin ve onun IMF, Dünya Bankası gibi kurumlarının, ABD emperyalizminin, AB’li emperyalist devletlerin destekledikleri Adalet ve Kalkınma Partisi’nin % 47’ye yakın bir oy oranıyla kazanması, diğer birçok şeyin yanı sıra, işçi sınıfının sınıf bilinci sorununu ayrıntılı olarak tartışmayı komünist-devrimci hareketin gündemine almayı gerektiriyor.
İşçi Sınıfının Mücadelesinde Parlamento ve Seçimler (Levent Toprak)
Sol HarekettenTemmuz 2007

Erken genel seçimin yaklaşması, devrimci ve sosyalist çevrelerde seçimlere ilişkin takınılacak tutum sorununu da tartışma gündemine soktu. İşçi sınıfının mücadele tarihi ve deneyimlerine, hatta daha dar anlamda Bolşevik mirasa sahip çıkma ve bu miras ışığında davranma iddiasında olan birçok çevre, seçimlere ilişkin olarak son derece farklı tutumlar ortaya koymaktadırlar.
PARLAMENTER AVANAKLIK DEĞİL, KOMÜNİST DEVRİMCİLİK!
Yazılar-BroşürlerTürkiye ve Kuzey-Kürdistan yine tansiyonu yüksek bir erken seçim sürecini yaşıyor. Halk kitlelerinin politikaya ilgisinin olağan zamanlardan çok daha fazla arttığı ve/veya artırıldığı bu dönemde “sol” politik hareket de iyice hareketlendi. Bu yazının görevi, seçime katılan politik partiler, örgütler, bloklar, bağımsız adaylar vb. de dahil olmak üzere, seçim sürecinin genel bir çözümlemesini yapmak değildir. Bunun için seçimlere ilişkin olarak yayınlanan kimi diğer yazılara, özellikle “ Seçimler, sol hareket ve devrimci sınıf çizgisi” başlıklı EKİM imzalı yazıya başvurulabilir. Burada seçim sürecinin ve  parlamentonun devrim ve sosyalizm savaşımı için kullanılması görevi üzerinde durulacaktır.
Pagina/Sayfa 8 - 21 << < 5 6 7 8 9 10 11 > >>