Bilimsel Sosyalizm
   Nederlands                               www.bilimselsosyalizm.net  June 07 2023 06:53:22  
   Açılış_sayfanız_yapın  Sık_Kıllanılanlara_Ekle

   Ana Sayfa
   Yazılar/Broşürler
   Görüşler
   Komünist Hareketten
   Devrimci Basından
   Sol Hareketten
   Felsefe
   Katkılarınız
   Arşiv
   Sitede Ara
   Bağlantılar
   İletişim

English
   Home
   Opinion
   Revolutionary Press
   Left Movement
   Philosophy
   Site search
   Web links
   ContactArnavutluk Üzerine Yazılar
Yazılar-BroşürlerSosyalizmin geçmişi ve geleceği geçmişte olduğu gibi günümüzde de tartışılmaktadır. Bunun nedenleri çoktur. Sosyalizmin ezilen halkların tek kurtuluş umudu olması en önemli gerekçedir. Bunun yanı sıra sosyalizmin kapitalizmin karşısında tek alternatif olması da aynı derecede önemli gerekçedir.


ANTİ-PERESTROYKA
Yazılar-BroşürlerBu kitabı, anti-perestroyka başlığını taşıyan çalışmanın birinci kitabı olarak, 25 yıl önce yazdım. Rus modern revizyonizmine karşı savaşımın aracı olan kitabın Önsöz’ünde şunları okuyoruz:

“Perestroyka'nın eleştirisini iki kitap olarak gerçekleştirmeyi planladım. Birinci Kitap, genel bir "Giriş Yerine" ile birlikte, tarımsal reformların eleştirisine ayrıldı. İkinci Kitap, revizyonist ekonomik teorinin ekonomi politik bilimi açısından görece daha geniş eleştirisi ile birlikte, sanayi ve ticaret alanlarındaki reform kararlarının eleştirisini içerecektir. “

Kürt ulusunun kendi politik kaderini tayin hakkı ve “barış süreci”
Yazılar-BroşürlerKürt ulusunun kendi politik kaderini tayin etme savaşımı bugün “ barış süreci”  olarak nitelenen bir aşamaya ulaştı. Söz konusu olan, Kürt ulusunun kendi politik kaderini tayin hakkının olası gerçekleşme biçimlerinden biridir. PKK tarafından temsil edilen Kürt ulusal hareketi ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki görüşmeler, ve henüz hukuksal bir temele oturmamış da olsa yapılan anlaşma ya da uzlaşma, herhangi bir iç savaşın “ barış”  yapılarak sona erdirilmesi çerçevesinde değil, bir ulusun kendi politik kaderini tayin etme hakkının kullanılması çerçevesinde değerlendirilmelidir.

SOME THEORIES USED TO RESEARCH THE INTEGRATION OF ... (2) (Bibliography)
OpinionBibliography

Abadan-Unat, N. (1976). Turkish workers in Europe 1960-1975 : a socio-economic reappraisal.

Acemoglu, D. and D. Autor (2011 ). Lectures in Labor Economics. Retrieved August 5, 2013, from http://economics.mit.edu/files/4689

Adler, L.L. and U. P. Gielen (2003) (eds.). Migration: Immigration and Emigration in International Perspective. Westport, CT: Praeger.
Pagina/Sayfa 6 - 22 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>