Bilimsel Sosyalizm
   Nederlands                               www.bilimselsosyalizm.net  June 15 2024 01:02:29  
   Açılış_sayfanız_yapın  Sık_Kıllanılanlara_Ekle

   Ana Sayfa
   Yazılar/Broşürler
   Görüşler
   Komünist Hareketten
   Devrimci Basından
   Sol Hareketten
   Felsefe
   Katkılarınız
   Arşiv
   Sitede Ara
   Bağlantılar
   İletişim

English
   Home
   Opinion
   Revolutionary Press
   Left Movement
   Philosophy
   Site search
   Web links
   Contact31 Mart 2019 Yerel Seçimleri
Yazılar-Broşürler
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde On İkiden Vurulacak Hedef: AKP-MHP İttifakı

Bu yazıyı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin yapılacağı varsayımından hareket ederek yazıyorum. Seçim sahtekarlıklarının ayyuka çıktığı bir yerel seçimler süreci yaşanıyor. Seçimler zamanında yapılır mı? Ertelenebilir mi? Ya da iptal edilebilir mi? Bu, Türkiye ve Kuzey Kürdistan coğrafyasındaki politik güç ilişkilerine, seçmen eğilimlerine ve, dış etmenler söz konusu olduğunda, özellikle “Ortadoğu”  denilen coğrafi bölgedeki gelişmelere bağlıdır.
24 Haziran 2018 Seçimlerinde İki Taktik
Yazılar-Broşürler24 Haziran 2018’de  hem cumhurbaşkanlığı makamı için, hem de parlamento üyelikleri için seçimler yapılacaktır. (1) Bu seçimler cumhurbaşkanlığı kurumunun başına kimin seçileceği ve parlamento üyelerinin kimler olacağının belirlenmesinin ötesinde bir anlama sahiptirler. Söz konusu olan, özsel olarak, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da kapitalist politik egemenliğin alacağı biçimin oylanmasıdır da: Parlamenter sistem mi? Başkanlık sistemi mi? Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimi bu soruya da yanıt verecektir. Bu seçimi 16 Nisan 2017 anayasa değişiklikleri referandumunun tekrarı olarak da değerlendirebiliriz.
İBRAHİM KAYPAKKAYA ...
Yazılar-Broşürler
İBRAHİM KAYPAKKAYA'NIN KESİNTİSİZ DEVRİM VE SOSYALİZM ANLAYIŞININ ELEŞTİRİSİ

AÇIKLAMA

Bugün, Türkiye ve Kuzey Kürdistan topraklarında ortaya çıkan ve kök salan 1971 devrimci hareketinin önderlerinden İBRAHİM KAYPAKKAYA’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin zindanlarından birinde devletin işkenceci cellatları tarafından katledilmesinin 45. yıldönümü. Cansız bedeninin yattığı mezarlığa girişin bile izne tabi olduğu, kendisini mezarı başında da anmanın hâlâ yasak olduğu devrimci özveri ruhunun seçkin temsilcilerinden olan bu kahraman devrimci önderi saygıyla anıyorum.  

Küçük-burjuvazi ile Sosyalist Devrim Görüşü Revizyonist Niteliktedir
Yazılar-BroşürlerAÇIKLAMA

“Küçük-burjuvazi ile Sosyalist Devrim Görüşü Revizyonist Niteliktedir” Temmuz 1986’da yazıldı.  Bugüne dek sınırlı sayıda okura ulaşabilen bu kitapçığı, içeriğine ilişkin herhangi bir değişiklik yapmaksızın, çok sayıda okurun eleştirel değerlendirmesine sunuyorum.

A. H. Yalaz
31 Aralık 2017

Pagina/Sayfa 4 - 23 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>