Bilimsel Sosyalizm
   Nederlands                               www.bilimselsosyalizm.net  July 21 2024 08:24:21  
   Açılış_sayfanız_yapın  Sık_Kıllanılanlara_Ekle

   Ana Sayfa
   Yazılar/Broşürler
   Görüşler
   Komünist Hareketten
   Devrimci Basından
   Sol Hareketten
   Felsefe
   Katkılarınız
   Arşiv
   Sitede Ara
   Bağlantılar
   İletişim

English
   Home
   Opinion
   Revolutionary Press
   Left Movement
   Philosophy
   Site search
   Web links
   ContactBİR TARİH ÇARPITICISININ İFTİRALARI ...
Yazılar-BroşürlerBİR TARİH ÇARPITICISININ İFTİRALARI ÜZERİNE DEVRİMCİ HAREKETE AÇIKLAMA

Kısa bir süre önce elime Çe-Kay Yayınevi tarafından yayımlanan “ANILAR VE DEĞERLENDIRMELER IŞIĞINDA TARİHE YOLCULUK: Haksızlığa Uğramış ve Komünist Değerleri Gizlenmeye Çalışmış Bir Örgüt: TKP-ML Hareketi..!” başlıklı bir kitap geçti. İkinci sayfada kitabın TKP-ML Hareketi’nin tarihine ilişkin birinci cilt olduğu belirtiliyor. Kitabın yazarı Serdar Ağca Kaya.

Kitabın bütününü henüz okumadım. “İçindekiler” bölümünü gözden geçirdim. Sayfalar arasında gezindim. Kimi paragrafları okudum. Okur hatalı bilgiler, çarpıtmalar, iftiralarla vb. dolu bir “tarih” kitabıyla karşı karşıya.

Diğer şeylerin yanı sıra, kitapta gizli bir örgütte gizli kalması gereken bilgiler ifşa ediliyor. Yazar hem 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinden sonra TKP/ML Hareketi Merkez Komitesi’nin açığa çıkmadığını yazıyor, hem de kimin Merkez Komitesi üyesi olduğunu ve hangi organda yer aldığını. Varsayımda bulunuyor olsa bile ihbarcılıktır bu. Devletin istihbarat ve emniyet denilen organlarının arşivlerine giren ya da girecek olan yazdıklarının, bugün ya da gelecekte (geçmişe ilişkin olarak da) kullanılmayacağını düşünüyor olmalı.

Vurgulayarak geçeyim: Örgüt içinde kalması gereken bilgiler, düşman tarafından biliniyor olsa bile, devrim ve sosyalizm savaşımının çıkarları gerektirmediği sürece bilgi sahibi olanlar tarafından açıklanmamalıdır. Aşağıda okuyacağınız 28 Ocak 1992 tarihli “Devrimci Kamuoyuna Zorunlu Bir Açıklama” örgüt sırlarının, artık biliniyor olsalar bile, onaylanmasından (!) olabildiğince kaçınılarak yazıldı.

TKP/ML Hareketi’nin ayrıntılı bir tarihi mutlaka yazılmalıdır. TKP/ML Hareketi üzerine bilimsel tarih çalışması yapmak isteyenlere katkıda bulunmak için, gizlilik gereği yayımlanmaması gereken bilgileri içermeyen çeşitli mektuplar, yazılar vb. yayımlayacağım. TKP/ML Hareketi Merkez Komitesi imzalı 22 Mart 1980 tarihli “Mao Zedung Revizyonizmini Mahkum Ediyoruz!” başlıklı bildiri ile bu görevi yerine getirmeye başladım.

“Devrimci Kamuoyuna Zorunlu Bir Açıklama” bunlardan bir diğeridir. Bu açıklama aynı zamanda tarih çarpıtıcısının iftiralarına ilişkindir de. Neden mi? Yukarıda sözü edilen kitabın “İçindekiler” kısmında “MK’sinde Sekreterlik Krizi” olarak yazılan ama kitabın 446. sayfasında başlayan “MK’SİNDE SEKRETERLİK KRİZİ, A. Hamdi Yalaz’ın Kariyerist Niteliğinden Dolayı MK’den Çıkarılması ve Bazı MK Üyelerinin Ülke Çalışmalarına Dönmemesi” başlığını alan kısımdaki yazılanlar ile “Devrimci Kamuoyuna Zorunlu Bir Açıklama”da sözü edilen "TKİH Eleştirisi" başlıklı broşürde yazılanlar arasında büyük bir benzerlik var. Yalaz’la ilgili yerleri, savları vb. okurken sanki kitabın bu kısmını daha önce okumuşum gibi geldi bana. Yanılmamışım. Benzerlik dikkat çekici olmaktan da öte. Broşürün ve kitabın yazarının/yazarlarının aynı kişi/kişiler olduğunu varsaymak zor olmasa gerek.

Adı geçen tarih çarpıtıcısının iftiralarına vb. ilişkin olarak şimdilik yukarıda sözü edilen Açıklamayı yayımlamakla yetiniyorum.

Açıklama’nın beşinci sayfasında 12 Şubat 1984 hizbinin başı olduğu belirtilen ve komünist bir devrimci olarak devrimci politik yaşamını sürdürdüğü yazılan kişi daha sonra bir komünist örgüte katıldı ama orada da tasfiyecilik yaparak örgüte zarar verdi. Şimdi geldiği noktanın bilindiğini varsayıyorum.

Kimi yazım, noktalama işaretleri, sözcük vb. hatalarına rağmen Açıklama’yı olduğu gibi yayımlıyorum.

A.H. Yalaz
1 Eylül 2023

Broşürü okumak için buraya tıklayınız...