Bilimsel Sosyalizm
   Nederlands                               www.bilimselsosyalizm.net  December 09 2023 15:06:17  
   Açılış_sayfanız_yapın  Sık_Kıllanılanlara_Ekle

   Ana Sayfa
   Yazılar/Broşürler
   Görüşler
   Komünist Hareketten
   Devrimci Basından
   Sol Hareketten
   Felsefe
   Katkılarınız
   Arşiv
   Sitede Ara
   Bağlantılar
   İletişim

English
   Home
   Opinion
   Revolutionary Press
   Left Movement
   Philosophy
   Site search
   Web links
   ContactSELAM OLSUN KOMÜNİST-DEVRİMCİ GARBİS ALTINOĞLU’NA
Yazılar-BroşürlerGarbis Altınoğlu’nun aramızdan ayrıldığı haberini aldığım zaman hem büyük bir üzüntü duydum hem de öfke.  Onunla savaşım yoldaşı olmamızın verdiği üzüntü bir yana, Türkiye ve Kuzey Kürdistan ve genel olarak dünya komünist-devrimci hareketi on yılların ürünü olan bilgi ve deneyim birikimine sahip olan bir komünist-devrimciyi yitirdi.
 
12 Eylül 1980 askeri-faşist diktatörlük döneminde pratik devrimci savaşım içinde de birlikte olduk Garbis’le. Ne yazık ki bu birliktelik, Garbis’in gizli çalışmanın en yalın kurallarından birini uygulamaması nedeniyle de, kısa sürdü.  Birlikte, özellikle teorik çalışma alanında, çok yararlı işler yapabilirdik. Onu en son, yanılmıyorsam, 2001 yılının sonlarında ABD emperyalizminin Afganistan’a saldırısını protesto yürüyüşünde gördüm. Yan yana yürüdük ve sohbet ettik.

Vurgulamak isterim ki, komünist-devrimci hareket Garbis’in sahip olduğu bilgi ve deneyim birikiminden gereği gibi yararlanamadı. Böylesi bir durumun sorumluluğu yalnızca Garbis’e ait değildir. Genel olarak devrimci hareketin, özel olarak da komünist-devrimci hareketin hastalıklarından biri olan “politik hovardalık”, dolayısıyla karar alma yetkisine sahip olan organ ve kişilerin rolü de mercek altına alınmak zorundadır. Benim rolüm de.

Sevgili Garbis seninle savaşım yoldaşlığı yapma olanağı bulduğum için ne mutlu bana.

Garbis Altınoğlu’nun savaşımcı tutumu özgürlük ve sosyalizm savaşımı yürüten herkese örnek olsun!


A.H.Yalaz
15 Ekim 2019