Bilimsel Sosyalizm
   Nederlands                               www.bilimselsosyalizm.net  September 20 2019 10:12:27  
   Açılış_sayfanız_yapın  Sık_Kıllanılanlara_Ekle

   Ana Sayfa
   Yazılar/Broşürler
   Görüşler
   Komünist Hareketten
   Devrimci Basından
   Sol Hareketten
   Felsefe
   Katkılarınız
   Arşiv
   Sitede Ara
   Bağlantılar
   İletişim

English
   Home
   Opinion
   Revolutionary Press
   Left Movement
   Philosophy
   Site search
   Web links
   Contact'Bilimsel Sosyalizm' Internet Sitesi Komünist Düsünce ve Eylemin Hizmetinde
Bağlantı kurduğunuz www

Bağlantı kurduğunuz www.bilimselsosyalizm.net komünist düşünce ve eyleme hizmet etmek için kuruldu. Proletarya diktatörlüğü aracılığıyla komünist bir dünyanın örgütlenmesi için devrimci savaşımın zorunluluğunu savunan bir ideolojik-politik çizginin niteliğini belirlediği bir kürsü olan bu site, işçi sınıfına dayanan sosyalizm anlayışını savunan komünist bir devrimci tarafından yönetilmektedir. Yeni, komünist bir dünyanın kurulması için yürütülen savaşımda Marksizm-Leninizm'in yol göstericiliği olmazsa olmazdır. Komünizmin dünya ölçeğinde örgütlenmesinin temel aracı olarak dünya proletarya/sosyalist diktatörlüğünün kurulması savaşımına önderlik etmeye yetenekli tek sosyal sınıf olan işçi sınıfının kendisi de, gerek tekil devletler gerek dünya ölçeğinde böylesi zorlu bir savaşıma önderlik edebilmek için, leninist tipte bir komünist partinin önderliğine gereksinim duymaktadır.   DEVAMI...

Beş Adet Yazı ve Kitapçık
Yazılar-BroşürlerGENEL BİR AÇIKLAMA

Bu kez, 1980’li yıllarda yazdığım beş adet yazı ve kitapçığı yayımlıyorum. Değişik sorunları ele alan bu ürünlerin hem devrim ve sosyalizm savaşımının güncel sorunlarına hem de Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın devrimci politik tarihine ilgi duyanlar için yararlı olacaklarını düşünüyorum.
Demokratik Devrim mi? Sosyalist Devrim mi?
Yazılar-Broşürler
AÇIKLAMA

“Demokratik Devrim mi? Sosyalist Devrim mi?” kitabını Ağustos 1987’de yazdım.

Geride kalan yaklaşık 32 yıl içinde Türkiye ve Kuzey Kürdistan coğrafyası toplumsal yaşamın her alanında büyük değişiklikler geçirdi. Kitap okunurken bunun hesaba katılması gerektiği açık olmakla birlikte, kitabın ele aldığı sorunlar (devrim aşamaları, devrimde önderlik, devlet iktidarı, devrim programı, strateji vb.) güncelliğini korumaktadırlar.
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri
Yazılar-Broşürler
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde On İkiden Vurulacak Hedef: AKP-MHP İttifakı

Bu yazıyı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin yapılacağı varsayımından hareket ederek yazıyorum. Seçim sahtekarlıklarının ayyuka çıktığı bir yerel seçimler süreci yaşanıyor. Seçimler zamanında yapılır mı? Ertelenebilir mi? Ya da iptal edilebilir mi? Bu, Türkiye ve Kuzey Kürdistan coğrafyasındaki politik güç ilişkilerine, seçmen eğilimlerine ve, dış etmenler söz konusu olduğunda, özellikle “Ortadoğu”  denilen coğrafi bölgedeki gelişmelere bağlıdır.
24 Haziran 2018 Seçimlerinde İki Taktik
Yazılar-Broşürler24 Haziran 2018’de  hem cumhurbaşkanlığı makamı için, hem de parlamento üyelikleri için seçimler yapılacaktır. (1) Bu seçimler cumhurbaşkanlığı kurumunun başına kimin seçileceği ve parlamento üyelerinin kimler olacağının belirlenmesinin ötesinde bir anlama sahiptirler. Söz konusu olan, özsel olarak, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da kapitalist politik egemenliğin alacağı biçimin oylanmasıdır da: Parlamenter sistem mi? Başkanlık sistemi mi? Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimi bu soruya da yanıt verecektir. Bu seçimi 16 Nisan 2017 anayasa değişiklikleri referandumunun tekrarı olarak da değerlendirebiliriz.
Pagina/Sayfa 1 - 21 1 2 3 4 > >>